Bayramda kilo alanlara öneriler

İster spor aktivitelerinizi günlük olarak tutabiileceğiniz. İsterseniz egzersizlerden gördüğünüz faydaları anlatabildiğiniz alan.
Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
İfadeler: 38740
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2173 kez
Burç:
İletişim:

Bayramda kilo alanlara öneriler

Okunmamış mesaj gönderen nscckts »

‘Kilo aldım, formum bozuldu’ stresi
Daha önceki yazılarımızda kilo alma ve yağ alma metabolizmasına dair bilgiler vermiş ve kısa sürede alınan kilonun neden tamamının yağlanma olamayacağından bahsetmiştim. Stres ve sıkıntı, form kazanmak isteyen kişilere yardımcı olmaz. Hatta tam tersi dezavantaj oluşturur. Bu nedenle ilk olarak, bu kadar kısa zamanda ne yanlış yaparsak yapalım, düzeltilemeyecek bir durum olmadığını bilerek rahat olmamız gerekiyor. Bu düşünce tarzı zaten size yarı yolu aldıracaktır. Ve ‘Nasılsa bozuldu’ diyerek form tutmak için kendinize engel olmanıza da mani olacaktır.

Fit ve sağlıklı bir vücut için benim bildiğim en iyi yöntem bu. Tespit kısmı, diyelim ki üç günlük bayram tatilinde alınan fazla kalori ve yakılamayan kaloriler olsun. Çünkü üç gün için güç, kondisyon ya da esneklik kaybı oluşması mümkün değil. Dolayısıyla şimdi yapacağımız şey; günlük beslenmemizi yeniden düzenlemek ve egzersizlere bir plan dahilinde tekrar başlamak olmalı. Aslında önemli olan bu planlamada; çok kısıtlı kalori yani açlık ya da çok fazla kardio gibi aşırıya kaçmamaktır. Bu, genelde yapılan ve sonucu önce iyi görünse de yolun sonunda kötüye dönüşen bir yöntemdir. En ideali eski sisteme geçmeniz ve bir süre sonra gerekli değişiklikleri yapmanız olacaktır.

Son aşama
Vücudunuz eski beslenme ve spor programına geçişinizle kısa zamanda tekrar dengeye oturacaktır. Belki spor programınızı birkaç dakika uzatabilirsiniz ya da birkaç kalorilik açık yaratmak bu aşamada da uygulanabilir ama unutmayın, bu; minimal ve sürdürülebilir sınırlarda olmalıdır. Sonraki aşama tekrar durum analizi yaparak yeni bir planlama ile idealinizdeki forma ulaşmak için doğru stratejiyi oluşturmak olmalıdır.
2 Resim

Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur.