2024'ün Dekorasyon Trendleri

Düzen hakkında püf noktalar, dekorasyon önerileri, ev dekor ile ilgili herşey için paylaşım alanınız
Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
İfadeler: 41934
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2173 kez
Burç:
İletişim:

2024'ün Dekorasyon Trendleri

Okunmamış mesaj gönderen nscckts »

Sessiz Lüks

“Bu, stüdyomuz için kalıcı bir ilke aslında. Tıpkı gardırobumuzda olduğu gibi tasarımda da sessiz lüks, etrafında bir oda inşa edebileceğiniz klasik ve uzun soluklu parçalara vurgu yapıyor. Klasik şekillerde ve silüetlerde, uzun süre kullanabileceğiniz ve döşeme yenileme yoluyla dönüşebilecek zamansız parçalardan söz ediyorum.” —Jake Arnold

“Televizyon dizisi Succession’ın önayak olduğu bu trend ve aşırı dozda gösterişli lüks, ev tasarımına sızmaya devam edecek. Lüks, yumuşak, dokulu kumaşlar; sıcak, zengin tonlu ahşaplar ile büyük mobilyalarda daha sessiz desenler yaygınlaşacak. Hermès gibi sofistike markaların iyi performans göstermeye devam etmesi, bazı gösterişli lüks markaların ise son zamanlarda geride kalması pek de şaşırtıcı değil.” —Timothy Corrigan

Tek Renk Odalar

“Tek rengin farklı tonlarıyla dekorasyonda mekânda tek bir renk tonunu katmanlamanın oldukça gösterişli ve eğlenceli bir yanı var. Dokuyu, silüeti ve malzemeyi vurgulayabilirsiniz.” —Jeremiah Brent

“Tek bir tekstil desenine sahip odalara 'hepsi bir arada' diyorum. Mimari ister basit ister kompleks olsun, bu yaklaşım mobilyaların parlamasına olanak tanır.” —Joy Moyler, Joy Moyler Interiors

Ev Renkleri Olarak Modadaki Trend Renkler

“Kahverengi en parıltılı günlerini yaşamak üzere. Moda dünyası bu renk paletini çoktan benimsedi. Artık lake duvarlardan kadife perdelere ve ağır dokulu keten kanepelere, iç mekânın birçok elementinde göreceğiz.” —Martyn Lawrence Bullard

“2023’te moda sahnesine kırmızı hâkim oldu ve bunun iç mekânlara da yansıdığını görüyorum. Buna hazırım. Kahverengi tonlarıyla da karıştırılabilir!” —Joy Moyler

Vintage Aydınlatma

“Vintage aydınlatma, yaşam alanlarına fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir patina getiriyor. Doğru parça odayı bir araya getirebilir ve uyumlu gibi hissettirebilir. Son zamanlarda 1stDibs’te 1950’li yılların muhteşem İtalyan ve Fransız zemin lambaları ile kolyelerine denk geliyorum.” —Heidi Caillier, Heidi Caillier Design

Seramik Servis Odası

“Müşteriler, sofra takımlarının ve porselen eşyaların sergileneceği ve saklanacağı alanlar için 'servis odasını' çağdaş bir yaklaşımla ele alınmasını istiyor. Neredeyse perakende teşhir kalitesinde.” —Joy Moyler

Çizgiler

“Olabildiğince abartılı çizgiler. Tamamen çizgilerle dekore edilmiş bir oda veya çizgili, fayanslı bir duş görmeyi seviyorum. Hem geleneksel hem modern; yepyeni bir hava katıyor.” —Heidi Caillier

“Cesur, şeker paketlerini andıran şeritler son birkaç aydır göz önünde. And Objects için ünü ispatlanmış, çizgili bir Murano duvar lambası tasarladık. Bunlar aynı zamanda MBDS’nin son projesi olan Broadwick Soho’da ve Pimlico Road’daki And Objects mağazasında da kullanıldı.” —Martin Brudnizki, MBDS Studio

“Benim kitabımda daima klasik olmasına rağmen, pencere camları ve şeritler gibi geometrik desenler şu sıralar oldukça revaçta. Zamansız, basit ve sakin bir görünüm. Bu desenleri özellikle mavi-beyaz renk paletinde kullanıldığında çok seviyorum.” —Mark D. Sikes

Cam Tuğlalar

“80’li ve 90’lı yıllarda genellikle duş veya banyoda kullanılan cam tuğlalar geri dönüyor. Fakat artık zemin, masa ve fayanslarda yenilikçi bir malzeme olarak kullanılıyor.” —Brigette Romanek, Romanek Design Studio

Sarı

“Mutfakta veya kilerdeki doğrama işleri için tereyağ sarısını seviyoruz. Bilhassa mutfak, kış bahçesi veya dış mekân alanları gibi bol miktarda doğal ışık alan odalardaki döşemeler için de bu renk tonunu çok uygun buluyorum.” —Jake Arnold

“Kimliğe ve kişiliğe sahip alanlar yaratmak için geleneklerin birçok biçimde yeniden tasarlandığını görüyoruz. Sarı gibi cesur bir rengin geleneksel formlar, dokular ve koyu renkli ahşaplarla karışımında ustalaşmak da güven istiyor.” —Robin Standefer, Roman and Williams

Mermer Aksesuarlar

“Şu sıralar sevdiğim bir trend, taş ya da mermer mobilya ve aksesuar kullanımı. İster mermer bardak altlığı ister tepsi (ister Sur Coffee Table parçamız gibi komple bir sehpa) olsun malzeme açısından beklenenin ötesine geçmenin evinize kişilik kazandıracağını düşünüyorum.” —Jenni Kayne

Koyu Ahşap Panelli Duvarlar

“Sıcaklık ve rahatlık hissi vermek adına koyu renkli ahşap panelli duvarların yeniden canlandığını görüyoruz. Sizi gelenekselden moderne anında götüren bir tipoloji bu. Bu yılın başlarında Cotswolds’da açılan tarihî bir malikâne içinde tasarladığımız otel Estelle Manor’ın kütüphanesindeki ahşap panelleri modern mobilyalarla eşleştirdik. Bu görünümü yaratmak için dünyanın en zengin insanı olmanıza gerek yok; ahşap gibi boyanmış alternatifler veya ahşap kaplama duvar kâğıdı da kullanabilirsiniz.” —Robin Standefer

Yerli Üreticiler ve Tasarım

“En sevdiğim iç mekânlar beni bulunduğum yere bağlayanlardır. Bu da genellikle yerli el sanatları ve malzemeler aracılığıyla olur. Yerel dilden yararlandığınızda, o belirli alana neyin yakışacağına dair yüzyılların deneyiminden de yararlanırsınız ve bu, malzemelere de yansır. Ne ıslah edilmiş zemin tercihi ne de miras mimarisine ve üreticinin el emeğine gösterilen saygı yanlış bir hareket olacaktır.” —Vicky Charles

Karışık Dokular

“İnsanların evlerinin her noktasında farklı dokularla daha çok oynamasını seviyorum. Mesela ahşap zemin veya tavanlarla harmanlanmış alçı duvarlar. Mekâna boyut katmanın son derece zahmetsiz bir yolu.” —Jenni Kayne, Jenni Kayne Home

“Fitilli kadife, tiftik ve kadife kumaşları karıştırıyorum. Hayatım renkler, desenler ve dokulardan ibaret; bir de bunları birbirini tamamlayacak şekilde kullanmaktan.” —Kathryn M. Ireland

“Pürüzsüz ve yeni dokulardansa el dokuması kumaşlar, karmaşık taşlar ve etkileyici ahşaplar gibi zarafetle eskiyen dokunsal kaplamalar tercih edilecek. Bir odada birlikte kullanılmış farklı malzemelerden doğan incelikli zevk, 'tasarlanmış gibi'ye kıyasla daha ilgi çekici ve uyumlu toplu bir iç mekân yaratıyor.” —Alfredo Paredes, Alfredo Paredes Studio

Gümüş Vurgular

“Gümüşün gelecek yıl lider olacağını düşünüyoruz; güçlüdür, eskimez ve çok yönlüdür. Geleneksel ile modern arasında bir denge kurar.” —Robin Standefer

Eşsiz Nesneler

“Zanaatkârı kucaklamanın vakti geldi. El yapımı ve türünün tek örneği parçaları yüceltme konusunda öyle büyük bir akım var ki… Çömlekler, tabaklar ve sanat eserleri eşsiz bir his katıyor. Yeni bir mekâna aksesuar eklerken bu parçalara 'son katman' diyorum.” —Jeremiah Brent

“Türünün tek örneği olan her şey. Çocuklarımın ilkokuldayken yaptığı bir sanat eserini dâhil etmeyi seviyorum.” —Kathryn M. Ireland

Koleksiyon Parçaları

“Koleksiyon sanatını benimsemek ve evdeki 'eşyaların' küratörlüğünü yapmak. Pek çok farklı şey topluyorum: West Sussex’teki evimde 19. yüzyıldan kalma 12 küçük manzara resmi, birkaç tane İtalyan soylu aile bayrağı, capriccio resimler ve çiçekli natürmortlar var. Bir mekân ancak sizin için anlam taşıyan eşyaları barındırdığında ev olur.” —Martin Brudnizki

“Müzayede odaları yeni tasarım merkezleri hâline geliyor. Alışveriş için popüler yerlere dönüştü ve satıcılar artık sıradan müşterilerle yan yana; bu eğilim 2024’te muazzam bir şekilde artacak. İnsanlar müzayede evlerindeki, hikâyeye ve kökene sahip, alışılmadık buluntuları istiyor. Vintage, antika ve ikinci el mobilyaların getirdiği inanılmaz sürdürülebilirlik avantajı da cabası.” —Martyn Lawrence Bullard

Fütüristik Malzemeler

“Geri dönüştürülmüş plastikler ve mantarlardan elde edilen lifler gibi yenilikçi malzemelerle geliştirilen çağdaş parçalar ve donanımlar kalabalıktan sıyrılmaya devam edecek.” —Kelly Wearstler

Neler Demode?

Instagram Tasarımı

“Instagram ve Pinterest'ten kopyalanmış tasarımlar. İnternette başkalarından gördüklerinizi kopyalamak yerine, benzersiz buluntulara ve özel olarak seçilmiş alanlara vurgu yapıldığını göreceğiz.” —Jake Arnold

“Çok ince tuğlalı duvarların ve yalnızca fotoğrafta iyi görünecek biçimde tasarlanmış rahatsız mobilyaların yer aldığı, sahne gibi düzenlenmiş iç mekânlardan sıkıldık. Müşterilerimiz sadece fotoğrafta gördüğünü değil, gerçek mekânları arzuluyorlar. Kusursuzdan uzaklaşan bir akım söz konusu. Artık sadece günlük hayata dayanmakla kalmayıp orada yaşayanlarla bağlantı kurabilen iç mekânlar yaratmaya önem veriliyor.” —Vicky Charles

Fildişi Buklet

“Dokusunu seviyorum ama artık renkler ve desenlerle biraz zenginlik getirmenin zamanı geldi.” —Heidi Caillier

“Birkaç yıl o kadar yaygındı ki demode olması kaçınılmazdı.” —Timothy Corrigan

“Buklet daha az kullanılacak. Hâlâ çok güzel ve dokulu bir kumaş ama diğer türleri daha popüler hâle gelecektir.” —Brigitte Romanek

Hızlı Mobilya

“Müşteriler sonsuza kadar saklayabilecekleri parçalara yatırım yapmak istiyor; sürdürülebilirliğe yönelik sürekli bir eğilim var.” —Heidi Caillier

“Artık ucuz taklitlere son; günü kurtaracak ve tek kullanımlık tasarım parçaları yerine evladiyelik eşyalar tercih ediliyor.” —Vicky Charles

“Ev sahipleri, hızla parçalanan ya da jenerik ve eski görünen seri üretim mobilyalardan sıkılmaya başladı.” —Timothy Corrigan

Sahte Kürk Örtüler

“Sahte kürk örtülerin devri kapandı! Bunun yerini dokuma kumaşlar ve örgüler alıyor. Zanaatkârın el emeğini yansıtan her türlü iş olabilir.” —Vicky Charles

Hasır Lambalar

“Hasır aydınlatma armatürleri, İngiltere'deki üst düzey mobilya üreticisi Soane’den Pottery Barn gibi seri üretimcilere dek her skaladaki mağazada bir buçuk sene boyunca satıldı. Geldiler ve gittiler. Güle güle.” —Timothy Corrigan

Fırfırlar

“Fırfırlı kenarları ve etekli masaları olan her şey… Hepsi eskide kaldı!” —Kathryn M. Ireland

Minimalizm

“Yavan tekdüzelik ve minimalizm dönemi sona erdi.” —Robin Standefer

“Nötr minimalizm artık son demlerinde. Modası geçen şey aslında renk paletinden ziyade uygulanma biçimi. Doğal renklerin katmanlı kullanımı kendinden emin bir tasarım ifadesi yaratarak çok daha büyük bir hikâye anlatır.” —Alfredo Paredes

“2024, steril ortamlardan kurtulup sizi ve tutkularınızı gerçekten yansıtan şeyleri kucaklama yılı.” —Martin Brudnizki

“Ultra minimalist iç mekânlara biraz ruh katma vakti! Alana sıcaklık katarak minimalizm ile maksimalist alanlar arasında mutlu bir ortam yaratın. Denge iyidir.” —Joy Moyler

“Mid-Century Modern” Köşeli Mobilyalar

“Mid-century modern tarzı köşeli parçaların mutlak yok oluşuna şahitlik ediyoruz.” —Timothy Corrigan

Bembeyaz Mutfaklar

“Tamamen beyaz mutfaklar yerini renklere bırakıyor; pastel tonlar ve koyu mavilerin yanı sıra yeşilin her tonu sıkça kullanılıyor. 2024’te daha fazla renk, daha macera dolu seçenekler ve mutfaktan ziyade oturma odasını andıran daha cesur mutfaklar göreceğiz.” —Martyn Lawrence Bullard
1
1 Resim

Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur.