SPK Kanun Tasarısı

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
İfadeler: 38810
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2173 kez
Burç:
İletişim:

SPK Kanun Tasarısı

Okunmamış mesaj gönderen nscckts »

Kanunun tamamı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır, yatırımcıları ilgilendiren bölümse aşağıda yazılı olan kısımdır:

Buna göre sitemizin Ekonomi-Finans-Borsa bölümünde yazanlar, kişilerin kararlarını doğrudan etkileyecek yorum ve tavsiyelerden kaçınmalıdırlar.
Sermaye piyasası araçları: Borsa, Vob, Altın, Döviz piyasası vs...

6362 sayılı SPKn. md.107/2

Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayanlar iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.” hükmüne yer verilmiştir.

KAYNAK
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/ ... 1230-1.htm
0
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti nscckts mesajı için:
Ametistakrepkadini
Değerlendirme: 16.67%

Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur.

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Re: SPK Kanun Tasarısı

Başkalarının portföyünü etkilemeye yönelik olarak alım ve satım önerileri,senedin çok düşeceği veya çok yükseleceğini söyleyerek senet alım satım kararlarına tesir edebilecek tarzda yazı yazılamaz. Portföy yönetimi yaptığını iddia etmek, her ne amaçla olursa olsun senet önermek, senet satışı önermek şu kağıdı alın, bunu satın, şu kağıt şuraya gidecek, uçacak kaçacak tarzı yazılar tolere edilmeyecektir. Forumda hisseler hakkında kendi görüşlerinizi belirtebilirsiniz ancak genele yönelik ifadeler kullanamazsınız. Yani şu hisseyi aldım ya da sattım denebilir ve fakat şu hisseyi alın ya da satın, şurayı geçerse alın burayı kırarsa satın denilemez. Aynı şekilde alım ve satım konusunda direkt yardım istenemez. Diğer yatırım araçlarında yatırım yapanları belli bir yönde etkileyecek türden yorumlar yer alamaz,yönlendirici nitelikte yorumlar yazılması talep edilemez. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.
SPK'nın belirttiği yatırım danışmanlığı kapsamına girebilecek her türlü yazı kabul edilmeyecek ve bu tür davranışlarda bulunanların forum yazma hakları engellenecektir. Sitemizde SPK kanun ve yönetmelikleri ile TC kanunlarına aykırı hiç bir yazıya izin verilmeyecektir.
0
Ametistakrepkadini

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Re: SPK Kanun Tasarısı

YASAL UYARI : Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Saygılarımızla...
0
Ametistakrepkadini

Kilitli