Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Sevimli dostlarımızla ilgili paylaşım alanımız...
Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
İfadeler: 45141
Mesajlar: 17866
Kayıt: 25 Ara 2022, 22:53
Konum: Gaziantep
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2173 kez
Teşekkür edildi: 7751 kez
Burç:
İletişim:

Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

#1

Okunmamış mesaj gönderen nscckts »

Kedi maması seçerken öncelikle kedinizin yaşını dikkate almalısınız. Çünkü kedi mamaları, yaş gruplarına göre ayrılır ve içerikleri birbirine göre farklılık gösterir. Örneğin yavru kediler, yetişkin kedilere göre daha kalorili mamalar tüketir. Bu nedenle ilk olarak kedinizin yaşını dikkate almanız gerektiğini unutmayın.
----
Mama seçiminde önemli olan bir diğer nokta ise kilo kontrolü. Eğer kedinizin kilosu yaşına göre fazlaysa bu durumu göz önünde bulundurmanız şart. Bir veterinere danışarak kilolu kediniz için diyet mamalar, zayıf kediniz için ise besleyici mamalar kullanabilirsiniz. Ek olarak kedinizin hareketli olup olmaması da mama seçiminde dikkate almanız gereken faktörlerden biri.
----
Eğer kısır bir kediniz varsa kesinlikle ama kesinlikle kısır kedi maması kullanmalısınız. Aksi takdirde minik dostunuz aşırı kilo alabilir, hatta idrar yolları tıkanabilir. Bu nedenle mama seçerken kedinizin kısır olup olmadığı da büyük bir önem taşıyor.
----
Uzun tüylü kediler kendini temizlerken bol miktarda tüy yutar. Bu durumda sindirim sistemlerinde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Bu tip sorunlarla mücadele etmek için tüy kontrolü sağlayan mamalar tercih edebilirsiniz. Ek olarak uzun tüylü kedinizin tüy toplarını rahatça atabilmesi için malt tercih edebilirsiniz.
----
Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içinde kedilerde alerjiye neden olabilen mısır, mısır gluteni, soya, kurutulmuş arpa küspesi ya da digest gibi maddeler bulunmamalıdır. Kedinizin bu besinlere ihtiyacı yoktur. Eklenen bu ürünler maliyeti düşürmek amacıyla eklenir ve minik dostunuzun sağlığına zarar verebilir.
----
Sağlıklı ve kaliteli bir kedi mamasının içeriğinde “kümes hayvanları ve türevleri”, “et ve türevleri” gibi ifadeler bulunmamalıdır. Ucu oldukça açık olan “et türevleri” birçok sağlıksız hayvan etini barındırabilir. Bu nedenle balıklı bir mamanın içeriğinde balık, tavuklu bir mamanın içeriğinde tavuk ve etli bir mamanın içeriğinde et yazması oldukça önemli. Ek olarak sağlıklı bir kedi maması başta Taurin olmak üzere birçok vitamin ve mineral bulundurmalıdır. Eğer kullandığınız mama yeterli miktarda Taurin içermiyorsa veteriner hekiminizle görüşebilir, takviye Taurin ile kedinizin bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. Ek olarak gereğinden fazla vitamin ve mineralin de minik dostunuzun idrar yollarında tıkanmaya yol açabileceğini unutmamalısınız.
----
Kedilerin etobur canlılar olduğunu biliyoruz. Bu nedenle mamalarındaki protein oranı oldukça önemli. Kuru mama için ideal protein oranı %30-40 arasında değişmekte.
----
Seçtiğiniz mamaların kimyasal koruyucularla mı yoksa doğal koruyucularla mı muhafaza edildiği oldukça önemli. Mamaları daha uzun süre muhafaza edebilmek için kullanılan BHA, BHT, equitoxin, propyll galat gibi maddeler, minik dostunuzun sağlığına zarar verebilir. Bunlar yerine α-Tokoferol, E & C vitamini ya da ve biberiye özütüyle korunan mamalar tercih edebilirsiniz.
1
1 Resim


Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur.

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj