Mühendislik Kariyer Planlanması

İş ve Kariyer planlama ve tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz, sorular sorabileceğiniz ve planlayabileceğiniz yer burası...
Kullanıcı avatarı
MoNsTeR
Site Admin
İfadeler: 30
Teşekkür etti: 173 kez
Burç:
İletişim:

Mühendislik Kariyer Planlanması

Okunmamış mesaj gönderen MoNsTeR »

Herkese merhaba.
kariyer planlaması yapmak isteyen arkadaşlara yardımda bulunmak istedim. 12 yıldır bilgisayar mühendisiyim. bu mesleği düşünenlere bir kaç tavsiyede bulunmak isterim. mesleğimiz her ne kadar bilgisayar üzerine gibi görünse de bir çok alana ayrılmaktadır. bunlardan bazıları teknoloji geliştirmeleri, yazılım mühendisliği ( sadece bilgisayar alanında değil endüstriyel makinalar da dahil ), sistem ve network uzmanlığı, veri güvenliği, veri analizi ve geliştirme, big data, sistem güvenlik uzmanı, adli bilişim danışmanlığı gibi daha sayamadığım bir çok alt alanı ve uzmanlığı bulunmaktadır. benim uzmanlık alanlarım sistem ve network uzmanlığı, KVKK danışmanlığı, sistem güvenlik uzmanlığı, otomasyon sistemleri ve zayıf akım sistemleridir. bu sektörde bulunduğum süreç içerisinde çok büyük ve küçük projelerde çokça yer aldım. mühendislik fakültesi mezunu olarak çalışma hayatınız boyunca her iş alanında çalışabileceğinizi unutmamanız lazım. bilgi işlem departmanında bilgisayar mühendisi olarak girdiğiniz zaman kamera bile bağlamanız beklenir. hatta kendinizi patronunuzun telefonuna wifi tanımlarken bulursunuz. daha yetmezmiş gibi hiç bilmediğiniz bir telefonda bir hatayı o anda çözemediğiniz için dalga bile geçmeye kalkarlar sizinle. sizden her şey beklenir. o ortamın jokeri olursunuz. bu tarz olumsuzlukları olsa bile. bulunduğunuz işletmelerde her zaman fikir danışılan ve danışmanlığı beklenen kişi olursunuz. işletmenin anahtarı olursunuz. büyük düşünecekseniz mühendislik okuyunuz. mühendislik sadece bir meslek değil sizin yaşam tarzınız olacak. özellikle bayramlar ve tatillerde daha çok çalışmanız gerekmektedir. mesai kavramı bizim mesleğimizde yoktur. mesleğinizi sevdiğiniz sürece hiç bir zorluk sizi bu işten yıldırmaz daha çok keyif almanızı sağlar. bu bölümü okumak isteyen, okuyan veya yeni mezun olup ne yapacağını bilmeyen arkadaşların merak ettikleri, aklına takılan sorular varsa buradan sorabilirsiniz.
0
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti MoNsTeR mesajı için:
nsccktsRuffle ve başka bir kullanıcı
Değerlendirme: 66.67%

Kullanıcı avatarı
Ceycey0406
yasaklı
İfadeler: 1
Teşekkür etti: 26 kez

Re: Mühendislik Kariyer Planlanması

Okunmamış mesaj gönderen Ceycey0406 »

MoNsTeR yazdı:
11 Oca 2023, 00:16
Herkese merhaba.
kariyer planlaması yapmak isteyen arkadaşlara yardımda bulunmak istedim. 12 yıldır bilgisayar mühendisiyim. bu mesleği düşünenlere bir kaç tavsiyede bulunmak isterim. mesleğimiz her ne kadar bilgisayar üzerine gibi görünse de bir çok alana ayrılmaktadır. bunlardan bazıları teknoloji geliştirmeleri, yazılım mühendisliği ( sadece bilgisayar alanında değil endüstriyel makinalar da dahil ), sistem ve network uzmanlığı, veri güvenliği, veri analizi ve geliştirme, big data, sistem güvenlik uzmanı, adli bilişim danışmanlığı gibi daha sayamadığım bir çok alt alanı ve uzmanlığı bulunmaktadır. benim uzmanlık alanlarım sistem ve network uzmanlığı, KVKK danışmanlığı, sistem güvenlik uzmanlığı, otomasyon sistemleri ve zayıf akım sistemleridir. bu sektörde bulunduğum süreç içerisinde çok büyük ve küçük projelerde çokça yer aldım. mühendislik fakültesi mezunu olarak çalışma hayatınız boyunca her iş alanında çalışabileceğinizi unutmamanız lazım. bilgi işlem departmanında bilgisayar mühendisi olarak girdiğiniz zaman kamera bile bağlamanız beklenir. hatta kendinizi patronunuzun telefonuna wifi tanımlarken bulursunuz. daha yetmezmiş gibi hiç bilmediğiniz bir telefonda bir hatayı o anda çözemediğiniz için dalga bile geçmeye kalkarlar sizinle. sizden her şey beklenir. o ortamın jokeri olursunuz. bu tarz olumsuzlukları olsa bile. bulunduğunuz işletmelerde her zaman fikir danışılan ve danışmanlığı beklenen kişi olursunuz. işletmenin anahtarı olursunuz. büyük düşünecekseniz mühendislik okuyunuz. mühendislik sadece bir meslek değil sizin yaşam tarzınız olacak. özellikle bayramlar ve tatillerde daha çok çalışmanız gerekmektedir. mesai kavramı bizim mesleğimizde yoktur. mesleğinizi sevdiğiniz sürece hiç bir zorluk sizi bu işten yıldırmaz daha çok keyif almanızı sağlar. bu bölümü okumak isteyen, okuyan veya yeni mezun olup ne yapacağını bilmeyen arkadaşların merak ettikleri, aklına takılan sorular varsa buradan sorabilirsiniz.
selam.12 yaşlarında bir kızım var.Yazılım öğrenmesini istiyorum.Nereden başlanmalı acaba?Bir kursa mı gitmeli?Yoksa şimdilik netten faydalansa yeterli mi?Online eğitim alabilir mi ?
0
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti Ceycey0406 mesajı için:
Rufflesepyazeytin ve başka bir kullanıcı
Değerlendirme: 25%

Kullanıcı avatarı
MoNsTeR
Site Admin
Burç:
İletişim:

Ceycey0406 yazdı:
11 Oca 2023, 00:58
MoNsTeR yazdı:
11 Oca 2023, 00:16
Herkese merhaba.
selam.12 yaşlarında bir kızım var.Yazılım öğrenmesini istiyorum.Nereden başlanmalı acaba?Bir kursa mı gitmeli?Yoksa şimdilik netten faydalansa yeterli mi?Online eğitim alabilir mi ?
öncelikle başlama yaşı bu iş için ideal. başlangıç olarak algoritma öğreten setlerden almanızı tavsiye ederim. robotik kodlama üzerine her yaş grubuna uygun setler mevcuttur. bu kitaplar serisi yazılım algoritmasını geliştirmesine yardımcı olacaktır. sonrasında özel eğitim kurumları ile görüşebilirsiniz ya da online kaynaklardan araştırma yapabilirsiniz. unity 3D yazılımı ile görsel tasarımlı mobil oyunları yaparak yazılım algoritmasını geliştirmesini sağlayarak, sıkılmadan eğlenceli bir şekilde kendisini geliştirmeye başlayacaktır.
0
Rufflesepyazeytin ve başka bir kullanıcı
Değerlendirme: 50%

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
İfadeler: 38809
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2173 kez
Burç:
İletişim:

Okunmamış mesaj gönderen nscckts »

0
Bu kullanıcılar mesajınıza teşekkür etti nscckts mesajı için:
Ametistgecesiyahi
Değerlendirme: 16.67%

Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur.

Kullanıcı avatarı
MoNsTeR
Site Admin
Burç:
İletişim:

Kariyer planlamanızı yaparken öncelikli olarak en çok severek yapacağınız mesleği yapmanızı öneriyorum. İnsan hayatı boyunca hiç sevmediği bir işte mutlu olamaz. Hayatınızı geçireceğiniz bir meslek bütün yaşam kalitenizi ve standartını da değiştirebileceğini unutmayın.
1
1 Resim
Ametist
Değerlendirme: 8.33%

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Emeğinin karşılığını alıyor musun peki
1
1 Resim
Ametistsonmaz ve başka bir kullanıcı
Değerlendirme: 33.33%

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Yani çekilen sıkıntıya yorgunluğa değer bir iş mi bence bunu daha çok merak ederler
0
Ametistsonmaz ve başka bir kullanıcı
Değerlendirme: 41.67%

Kullanıcı avatarı
MoNsTeR
Site Admin
Burç:
İletişim:

emeğinin karşılığı ilk başlarda istediğiniz gibi olmaya biliyor. ama zaman içerisinde mutlaka emeğinizin karşılığını alabiliyorsunz.
0
Ametist

Kullanıcı avatarı
Kitty
İfadeler: 618
Teşekkür etti: 82 kez
Burç:

Okunmamış mesaj gönderen Kitty »

merhaba..
eşimin hayaliydi bilgisayar okumak..
ortaokulu bitirdi liseyi dişardan bitirdi..
ama 14 yaşından beri bilgisayar elektronik işleriyle uğraşıyor..
bu baya ilerledi şu an elektronik çok moda... biliyorsun elektronik eşyalar kat kat pahalandi.. ikinci el parçaları tamiri eşim yapıyor bu işi çok severek yapıyor.
dükkan açmak istiyor eline belge olmadığı için açamıyor.:(
belgesiz dükkan açabilir mi?
çok şükür ki çok müşterisi var. evde yapıyor bunları hobi olarak:)
elektronik mühendis okuyanlar işsizlik yok bakıyorum bu en ideal meslek olduğu düşünüyorum..
1
1 Resim

Kullanıcı avatarı
MoNsTeR
Site Admin
Burç:
İletişim:

Kitty yazdı:
29 May 2023, 08:35
merhaba..
eşimin hayaliydi bilgisayar okumak..
ortaokulu bitirdi liseyi dişardan bitirdi..
ama 14 yaşından beri bilgisayar elektronik işleriyle uğraşıyor..
bu baya ilerledi şu an elektronik çok moda... biliyorsun elektronik eşyalar kat kat pahalandi.. ikinci el parçaları tamiri eşim yapıyor bu işi çok severek yapıyor.
dükkan açmak istiyor eline belge olmadığı için açamıyor.:(
belgesiz dükkan açabilir mi?
çok şükür ki çok müşterisi var. evde yapıyor bunları hobi olarak:)
elektronik mühendis okuyanlar işsizlik yok bakıyorum bu en ideal meslek olduğu düşünüyorum..
Merhabalar. Eşinizin hayali bir bakıma gerçekleşmiş gibi şuan. Bu işi yapmak isteyenlerin en büyük yaptığı hata mühendis değilsen ya da okulunu okumadıysan yapamazsın düşüncesine sahip olmak. Okul bizlere sadece neyi nasıl ve nereden öğrenebiliriz onun yolunu öğretir. Gerisi size ait :havalii:

Bizim meslek içerisinde alaylı yetişenler her zaman daha hızlı ve pratik oluyorlar. Eşiniz uzun zamandır ve alaylı bir şekilde öğrenmesi pratik bir yapıda olmasını sağlamaktadır. Dükkan açma işine gelince. Her şehirde birbirinden farklı bazı farklılıklar olsada genel olarak, elektronik ve bilgisayar tamir açısından açılacak iş yerileri için ustalık belgesi istenmektedir. Bu belgeler de ilgili kurumlardan ( elektronikçiler odası, halk eğitim merkezi v.b. ) alınarak iş yeri açma hakkına sahip olunabilir. Ancak iş yeri açmak çözüm değildir. İş yerini açmadan önce mutlaka gelir / gider dengesine bakmak lazım. Bir iş yerinin aylık gideri çok iyi düşünülmelidir. Örneğin: Kira + Kira Stopajı + Bağkur + Elektrik + Su + Muhasebeci + KDV + Damga Vergileri + vs. .... kalem uzadıkça uzuyor. Ben personel çalıştırmadığım halde ve kiram çok cüzi bir rakam olmasına rağmen aylık min. giderim 26bin TL civarında ve bu paranın içerisinde kendi evim için kazanacağım hiç bir şey yok. Eğer şuan için bu şekilde devam edebiliyorsa bence bir süre daha bu şekilde devam edip 4+1 bir eve geçip odanın birisini kendisine ofis yapar devam eder.

Ancak şuan kendi iş yerimi açmak istesem bütün mobilyalarım, kullandığım tüm teknik malzemeler dahil kurulum maliyetim yaklaşık 400bin TL tutmakta. Bu rakam şuan ki kur değerleri için geçerli ve her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Bana göre en mantıklısı bu şekilde bir süre daha devam etmesidir. Eğer eşinizin takıldığı bir konu olursa yardımcı olabilirim. Bizler için işini iyi yapan elektronikçikler çok önemlidir. İrtibat kurmak isterim kendisiyle.
2 Resim
Kitty