TOGG

TOGG, Yerli araba, otomobil

Bilişim & Teknik & Teknoloji konusunda aradığınız herşey

TOGG Alirmisiniz?

En fazla 1 seçenek seçebilirsiniz

Sonuçları Görüntüle

Kullanıcı avatarı
MoNsTeR
Site Admin
İfadeler: 30
Teşekkür etti: 173 kez
Burç:
İletişim:

TOGG

Okunmamış mesaj gönderen MoNsTeR »

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar. Yerlli ve Milli marka değerimizi oluşturmak üzere kurulan TOG üzerine bir söyleşi yapmak istiyorum. Öncelikle araç hakkında biraz bilgi sahibi olalım isterseniz.

:bayrak:
TOGG_1.jpg
TOGG_1.jpg (11.35 KiB) 322 kere görüntülendi
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu veya kısaca Togg, Türkiye merkezli bir otomobil üretici şirkettir. Şirket, fikrî mülkiyet haklarına sahip olduğu ilk otomobilini 29 Ekim 2022 seri üretime hazır hâle geldi.

Tarihçe
Türkiye'de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar, Kasım 2017'de Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Eylül 2019'da Kök Grubunun projeden çekileceği iddia edildi. Ekim 2019'da şirket merkezi Şişli, İstanbul'dan Gebze, Kocaeli'ne taşındı. Şirketin CEO'su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022'de satışa çıkacağını açıkladı. Togg Yerli Otomobilin SUV ve Sedan modelleri 27 Aralık 2019'da yapılan bir basın toplantısında tanıtıldı. Togg'un gövde tasarım çalışması İtalyan tasarım şirketi Pininfarina ile birlikte yapıldı.
togg_2.jpg
togg_2.jpg (7.72 KiB) 322 kere görüntülendi
Togg'un elektrikli otomobil üretimi için Gemlik, Bursa'da 22 milyar TL maliyetle fabrika kuracağı açıklandı. Fabrika için proje bazlı devlet yardımı verileceği duyuruldu. 21 Mayıs 2020'de fabrikanın yapımına başlandı. Ağustos 2020'de şirketin Togg markasıyla üretim yapmasına karar verildi. 18 Aralık 2021 tarihinde Togg'un yeni logosu tanıtıldı. 6 Ocak 2022 de Amerika'da CES 2022 etkinliğinde yerini aldı ve lansman gerçekleştirdi. 2022 Yılı Ekim ayının ortasında fabrika inşaatı tamamlandı ve 29 Ekim 2022 tarihinde ilk TOGG üretim bandından "Anadolu Kırmızısı" rengiyle indi. Başlangıç fiyatı 953 bin Türk lirası olarak belirlenen aracın 16-27 Mart 2023'te ön siparişleri alınmaya başladı.

Fabrika inşa ve üretim süreci
Bursa'nın Gemlik ilçesinde yer alan fabrikanın yapımına ilk olarak 18 Temmuz 2020'de başlandı. Sahası yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekare olan fabrika, 29 Ekim 2022 tarihinde Türkiye cumhurbaşkanı'nın katılımıyla açılmıştır. Gemlik'te 1850 kişinin görev yaptığı şantiyede planlamalar çerçevesinde çalışmalarını yürüten şirket, seri üretim bandından elektrikli C SUV aracını 2022 sonunda indirmeyi hedefliyordu. Gemlik'teki Togg fabrikasında 14 bin 500 ton çelik montajı yapılan boya tesisinde, 33 bin metrekare çatı panel montajı ve 16 bin 734 metrekare abs kör kalıp montajı yapıldı. Tesisteki üretim hattı boya tanklarının yerleştirilmesi tamamlandı.
TOGG_3.jpg
TOGG_3.jpg (11.38 KiB) 322 kere görüntülendi
Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) ile bir Çin şirketi olan Farasis’in ortaklığında kurulan SIRO, Gemlik’te batarya hücresi ve modül üretimi tesisi kuracak. Togg ve Farasis ortaklığında SIRO, 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak. Gemlik’teki fabrikada otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama çözümleri geliştirecek.

Modeller

İsim Tipi Duyuruluşu Beklenen Çıkış Tarihi Motoru
Togg T10X C-segment SUV 27 Aralık 2019 18 Mart 2023 Elektrikli
Togg T10S C-segment Sedan 2025
Togg T8CX C-segment Xcoupe 29 Ekim 2022 2026 sonrası
Togg T8X B-segment SUV Duyurulacak 2030'a kadar
Togg 10V C-segment MPV

Yukarıda kısaca özet geçtğimiz TOGG hakkında sizlerinde fikir ve görüşlernizi merak ediyorum. Sizce bu girişim daha da büyüyebilecek mi? Yerli ve Milli daha bir çok markalarımız olmasına rağmen uluslararası çapta markalaşma açısından en büyük yatırımlardan birisi bu marka olmuştur. Bir ürünün % kaç yerli sorusunu sormadan önce bence bu marka ne kadar yerli demek daha doğru olacaktır. Bugün hepimizin bilidği Mercedes-Benz, AUDI, BMW, Volkswagen (VW) gibi markaların hepsi alman olarak bilinmesine rağmen %'lik üzerinden üzerinde ki ürünlerin en fazla %30 ila %40 arasında alman üretimi olduğunu söylebilirim. Ancak markaların yerli olması sayesinde dünyada herkes bu markalara ait olan tüm ürünlerini Alman olarak kabul ediliyor.

Sizlerin görüşleri nelerdir?
0

Kullanıcı avatarı
MoNsTeR
Site Admin
İfadeler: 30
Teşekkür etti: 173 kez
Burç:
İletişim:

Re: TOGG

Okunmamış mesaj gönderen MoNsTeR »

@alyazmali @akrepkadini @Ametist @Asya.10 @Aybeniz @babutsa @Belma @Bensimo @deneme @Ffr @gecesiyahi @gevezeyazar @iremcik @İkizler @Lucifer @madam @Menessa @Migim @Mihail Zoscenko @mode @muge @Nevinnn @nscckts @Ozgeanlar @PonYo @Poudré @Ruffle @secil @Sitare @Skinkeyr @sonmaz @Suzannaa @taslarinsultani @telasemuduru @unfairum @yeniuye @Zeynep
1
1 Resim