İyi Hissetmenin Pratik Yolları

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
İfadeler: 38718
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2173 kez
Burç:
İletişim:

İyi Hissetmenin Pratik Yolları

Okunmamış mesaj gönderen nscckts »

Güne güzel bir başlangıç yap

Kabul edelim, artık çoğumuz sanki aynı güne başlıyor gibi hissediyoruz. Her gün aynı güne uyanmak gibi… Bu durum da tabii ki güne iyi başlangıç yapamadığımız için modumuzun düşmesine neden oluyor. İşte buna engel olmak, güne güzel bir başlangıç yapmak için önerimiz güne sevdiğin müziklerle başlamak! Biliyoruz, sen de uyandığında ilk iş telefonuna bakıyorsun! İşte bu esnada hemen sevdiğin, modunu yükselten, mutlu bir şarkıyı aç ve güne “merhaba” de! Unutma, güne nasıl başlarsan öyle devam eder.

Kendine zaman ayır, modunu yükselt

Elimizde şu anda vakitten çok ne var! :) Peki, hazır vaktimiz varken, kendine zaman ayırmaya ne dersin? Şöyle güzel bir bakım sonrasında da birazcık makyaj hiç fena olmaz! “Bir yere gitmiyorum ki hazırlanmaya ne gerek var” diye düşünenler varsa, bu önerimizi denediklerinde bize teşekkür edeceklerini söylememiz gerek. Sadece kendin için hazırlan, kendine zaman ayır ve anında modun yükselsin.

Eskilerden kurtul

Bahar temizlikleri yapıldı mı? Eğer eski eşyalarını, yıllardır giymediğin kıyafetlerini, son kullanma tarihi geçmiş ürünlerini atmadıysan bu bir temizlik sayılmaz! Eski eşyalardan kurtulduğunda çok daha rahatlamış, ferahlamış hissedeceğinden emin olabilirsin.

Evdekilere minik sürprizler yap

Eğer evde ailenle, eşinle/sevgilinle, arkadaşınla yaşıyorsan onları da minik sürprizlerle şaşırtmayı bir dene! Onları mutlu etmek, yüzlerindeki gülümsemeyi görmek, inan seni de mutlu edecek. Belki sevdikleri bir tatlıyı yapabilir ya da çok istedikleri bir şeyin siparişini verebilirsin.

Kendini şımartmayı unutma

Evdeyiz diye alışveriş yapamayacağız diye bir durum yok tabii ki. Kendine hediye alıp birazcık şımarmanın ne zararı var ki. Hem kargonun geldiğini öğrendiğin o an... Paha biçilemez! :)

Her ne kadar yüz yüze görüşemesek de sevdiklerimizle telefondan ya da görüntülü olarak konuşmayı da ihmal etmiyoruz. En yakın arkadaşınla, ailenle uzun uzun sohbet etmek çok daha iyi hissetmeni sağlayacaktır.

Sağlığını ihmal etme

Evde kaldığımız süre boyunca sağlığımıza dikkat etmeyi de unutmuyoruz. Can sıkıntısından sürekli bir şeyler atıştırıyorsan, çok fazla hareket etmeden genelde televizyonun karşısındaysan, abur cubur yerine sağlıklı atıştırmalıklara yönelmeni, az da olsa evde birazcık hareket etmeni öneririz. Örneğin YouTube’daki binlerce spor videosu arasından kendine uygun olanı bulup yarım saat de olsa hareket edebilirsin. Hatta en basiti, sevdiğin bir şarkıyı aç ve dans et! Bizce hareket etmenin en eğlenceli yolu! :)

Yaşam alanını güzelleştirmeyi dene

Evde olduğumuzdan, yaşam alanımızı güzelleştirmeye, farklılık yaratmaya çalışmak da modumuzu yükseltiyor. Mesela en basitinden bitkilerle evde botanik bir ortam yaratabilirsin ya da hazır havalar güzelleşmişken balkonunu temizleyip kendine tatlı bir kahve köşesi yapabilirsin. Hatta odanı boyayıp daha aydınlık, ferah bir mekan oluşturabilirsin. Seçenek bol!

Mola vermeyi unutma

Bu uyarımız özellikle evden çalışanlar için! Evde çalışırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyip bir toplantıdan diğerine geçenler, mola vermeyi çoğu zaman atlıyorlar. Hatta yemek yemeyi unutanlar bile var… Ancak çalışırken ara sıra mola vermek, hem konsantrasyon açısından hem de motive olmak açısından sana büyük katkı sağlayacaktır. Minik bir kahve molası ver, camı aç ya da balkona çıkıp hava al. Gözlerini ekrandan birkaç dakika uzaklaştır ve rahatla. :)
1 Resim 1 Resim

Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur.

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Re: İyi Hissetmenin Pratik Yolları

Bonus: Seni ne mutlu ediyorsa onu yap

Son olarak da evde olduğun için illa bir şey yapmak zorunda da hissetmemelisin. Yani canın hiçbir şey yapmak istemiyorsa bunu kendine dert etmemelisin. Zor günlerden geçtiğimiz bir gerçek ama bu günlerin de geride kalacağını biliyoruz. Bu yüzden üzerinde baskı hissetme ve seni ne mutlu ediyorsa onu yap. :)
1
1 Resim

Kullanıcı avatarı
Ametist
Moderatör
İfadeler: 11307
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2487 kez
Burç:

Okunmamış mesaj gönderen Ametist »

nscckts yazdı:
25 Nis 2023, 08:40

Son olarak da evde olduğun için illa bir şey yapmak zorunda da hissetmemelisin. Yani canın hiçbir şey yapmak istemiyorsa bunu kendine dert etmemelisin. Zor günlerden geçtiğimiz bir gerçek ama bu günlerin de geride kalacağını biliyoruz. Bu yüzden üzerinde baskı hissetme ve seni ne mutlu ediyorsa onu yap. :)
ben tam da yukarıda anlattığın modda olduğum zaman sadece uyumak istiyorum. psikiyatrist bir arkadaşım böyle zamanlarda uyumanın; beynin sigortalarını dünyaya kapatması olarak tanımlamıştı ve bu uyku sürelerinin çok uzatılmamasını tavsiye etmişti.
1
1 Resim

Kader, gayrete aşıktır❤️

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Ametist yazdı:
25 Nis 2023, 17:29
nscckts yazdı:
25 Nis 2023, 08:40

ben tam da yukarıda anlattığın modda olduğum zaman sadece uyumak istiyorum. psikiyatrist bir arkadaşım böyle zamanlarda uyumanın; beynin sigortalarını dünyaya kapatması olarak tanımlamıştı ve bu uyku sürelerinin çok uzatılmamasını tavsiye etmişti.
şuan ben öyleyim uyumaya çok ihtiyaç duyuyorum yalnız kalmak ve uyumak ama uzun süre uyumak yataktan çıkmamak
asla bu mümkün olmuyor
erhana ,keşke ahseni alıp tatile götürsen ve ben uyusam uyusam uyusam dedim :gulme: ruhum uyumak istiyor sanki
1
1 Resim

Kullanıcı avatarı
Seda
İfadeler: 1095
Teşekkür etti: 6 kez
Burç:

Okunmamış mesaj gönderen Seda »

Bu yazılanları uyguluyorum .
Güzel iyi ve faydası oluyor .
1
1 Resim