Mısır ekmeği

Paylaşmak istediğiniz püf noktalar, öneriler ve tarifler listesini buradan oluşturabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
İfadeler: 42601
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2173 kez
Burç:
İletişim:

Mısır ekmeği

Okunmamış mesaj gönderen nscckts »

Karadeniz yemeklerinin olmazsa olmazı nedir? Bildiniz! Mısır Ekmeği tarifi burada!

Malzemeler 4 Kişilik
1.5 su bardağı mısır unu
1/2 su bardağı beyaz un
2 su bardağı su
2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı toz şeker

Hazırlanışı
Genişçe bir kap alalım. İçine hem mısır ununu, hem beyaz unu koyalım. Unun üzerine tuzu ve şekeri serpelim, karıştıralım.
Unumuzun ortasını açarak suyumuzu ekleyelim. Yoğurmaya başlayalım. Hafif akışkan bir hamur elde edelim.
Tepsimizin tabanını yağlayalım. Hamurumuzu tepsinin içine yayalım. Elimizi ıslatarak hamurumuzun üstünü düzeltelim.
Fırına koyup ağır ateşte üstü kızarıncaya kadar pişirelim.
1
1 Resim

Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur.

Kullanıcı avatarı
Ametist
Moderatör
İfadeler: 12583
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2488 kez
Burç:

Re: Mısır ekmeği

Okunmamış mesaj gönderen Ametist »

nscckts yazdı:
20 Haz 2023, 10:13
Karadeniz yemeklerinin olmazsa olmazı nedir? Bildiniz! Mısır Ekmeği tarifi burada!

Malzemeler 4 Kişilik
1.5 su bardağı mısır unu
1/2 su bardağı beyaz un
2 su bardağı su
2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı toz şeker

Hazırlanışı
Genişçe bir kap alalım. İçine hem mısır ununu, hem beyaz unu koyalım. Unun üzerine tuzu ve şekeri serpelim, karıştıralım.
Unumuzun ortasını açarak suyumuzu ekleyelim. Yoğurmaya başlayalım. Hafif akışkan bir hamur elde edelim.
Tepsimizin tabanını yağlayalım. Hamurumuzu tepsinin içine yayalım. Elimizi ıslatarak hamurumuzun üstünü düzeltelim.
Fırına koyup ağır ateşte üstü kızarıncaya kadar pişirelim.
mısır ekmeğine bayılırım. bu hamurun içine evde ne varsa 2-3 çeşit az az peynir koyuyorum ve kahvaltı içi sabah tavada pişiriyorum. börek gibi bir mısır ekmeği çıkıyor ortaya. tarifi @fitmühendisce den görmüştüm. kaynak belirtmiş olayım.
1
1 Resim

Kader, gayrete aşıktır❤️