Bacak Bakımı

batıklardan kurtulma yolları

Kalıcı Makyaj Uygulamaları, Kozmetik Markaları, Vücut Bakımı, Göğüs Sağlığı, Göğüs Bakımı, Cilt Bakımı, Saç Bakımı, Saç Rengi, Saç Renkleri, Saç Modelleri, El ve Ayak Bakımı, Makyajın Püf Noktaları, Parfüm, Parfüm Yorumları, Parfüm Önerileri, Lazer Epilasyon, İğneli Epilasyon, Bakımlı Kadın Portalı
Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
İfadeler: 38776
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2173 kez
Burç:
İletişim:

Bacak Bakımı

Okunmamış mesaj gönderen nscckts »

Ağda ya da elektrikli epilatör kullanımı sonrası oluşan batıklar pek çok kadının problemi. Estetik açıdan bacakların güzelliğine gölge düşüren batıklar, önlem alınmazsa ciltte leke ve yara oluşumuna sebep olabilirler. Peki batık oluşumu nasıl engellenir, batıklardan nasıl kurtulunur?

Batık oluşumunun en önemli sebebi, epilasyon işlemi esnasında yapılan hatalardır. Ayrıca elektrikli epilatör kullanımı da batık oluşumuna sebep olabilir. Çünkü elektrikli epilatörler kılları her yöne çekerek alırlar. Üst üste jilet kullanımı da cildi tahriş ederek batık oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Batık oluşumu, ağda sonrası bazı kişilerde sivilce oluşması gibi, tamamen kişinin cilt yapısı ile alakalıdır. Her ağda yapan ya da elektrikli epilatör kullanan kişide batık oluşur şeklinde bir genelleme yapılamaz.Batıkları tırnakla ya da iğne ucuyla çıkarmaya çalışmak batığın yaraya dönüşmesine yol açabilir.

Cilde uygun nemlendirici yağlar cildin yumuşatarak kılların ciltten çıkmasını kolaylaştırabilir. Bacaklardaki batıklar için en uygun yağlar biberiye ve gül yağıdır.

Ağda sonrası cilde uygulanan nemlendirici hem ciltte oluşan tahribatı azaltır hem de batığı önler.

Tüy azaltıcı losyon ve serumların içerisinde kıl yumuşatıcı maddeler bulunur. Bu nedenle ağda sonrası cilde tüy azaltıcı losyon veya serum uygulamak batık oluşumunu önleyebilir.Son olarak, lazer epilasyon, batıklardan kurtulmak için etkili bir yöntemdir.
1
1 Resim

Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur.

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Re: Bacak Bakımı

Batık oluşmasını önlemek için neler yapmak gerekir?
Uzun kıl çekerken kırılır. Bu sebeple kullar çok uzunken ağda yapılmamalı.

Ağdadan sonra tüy azaltıcı krem ya da losyon kullanılmalı. Bu uygulama zamanla tüylerin yoğunluğunun azalmasını sağlar ve batık riskini azaltır.

Bacaklara haftada 2-3 kez peeling yapmak hem ölü derinin atılmasını sağlar hem de batık oluşumunu önler.

Banyo esnasında orta sertlikte bir kese ile kese yapmak faydalı olur.

Nemlendirici kullanmak kıl köklerini yumuşatır ve batık oluşumunu azaltır.

Elektrikli epilatörler kılları her yöne çekip çıkardığı için batık oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Elektrikli epilatörler yerine alternatif epilasyon yöntemlerine başvurulmalı.

Kıllar ağda yöntemi ile alınıyorsa, kılların çıkış yönüne doğru alındığından emin olunmalı.
1
1 Resim

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Düzenli soyma (peeling) ve nemlendirme işlemi batıkların oluşumunu büyük oranda azaltır. Çünkü batıklar genellikle kendini hızla yenileyen ancak üstteki ölü derinin aynı hızla atılamadığı ciltlerde daha çok oluşur.
1
1 Resim

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Elektrikli ev tipi epilasyon cihazları tüylerin çıkış yönüne göre değil, her yöne doğru alırlar. Bu da bacakların bazı bölgelerinde batık oluşmasına yol açabilir. Aynı şekilde sık sık jiletle tüy almak, kuru bacağa jilet yapmak cildinde minik kabartılar oluşmasına ve batıklara zemin hazırlayabilir. Epilasyon yaparken, mutlaka tüylerini çıkış yönüne doğru almalısın. Ağda bantlarını yapıştırırken hepsini aynı yöne göre değil, tüylerin çıkış yönüne yapıştırmalı ve tam tersi yönde bandı çekmelisin.
1
1 Resim

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Eğer elektrikli epilatör kullanıyorsan bacağının her yerini aynı yönde almamalısın. Bacakların özellikle yan kısmındaki tüyleri alırken makineyi tüylerin çıkış yönüne doğru eğmelisin.

Ağda yöntemini kullananlar için de büyük ağda bantları yerine daha kısa ve küçük olanları öneririz. Büyük bantlar her ne kadar pratik olsa da bütün bacağının aynı şekilde alınmasına neden olabilir. Artık biliyorsun ki bacağındaki bütün tüyler aynı yöne doğru uzamıyor. Jiletle tüy almak aslında en güvenli olanı! Fakat jiletle tüylerini alırken cildini çok iyi nemlendirmeyi ve vücudunu hazırlamayı unutmamalısın. Bacağına mutlaka epilasyona uygun jel sürmeli, tüylerini aldıktan sonra iyice nemlendirmelisin. Yoksa vücut kusurları ortaya çıkabilir.
0

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Kuru fırçalama yöntemi kan dolaşımını hızlandırıyor ve vücudundaki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı oluyor. Bacaklarına kuru fırçalama yapanlar, batıklarına da iyi geldiğini söylüyorlar.

Kuru fırçalama yaptıktan sonra vücudunun nemli ve sağlıklı görünmesi çok önemli. Bunun için cildini iyice nemlendirmelisin. La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M Yatıştırıcı Balm,isana üreli krem cildine kuruluk karşıtı bakım sağlayarak yatıştırır ve rahatlamanı sağlar. Fırçalama sonrası vücudunda kuruluk oluşmasını önler ve cildinin derinlemesine beslenmesine yardımcı olur. Lipikar nemlendiricinin en sevdiğimiz özelliği ise hızlıca emilmesi ve ciltte yapışkan bir his bırakmaması. Böylece vücut kremi kıyafetlerimize yapışmadan bakım sonrası hızlı bir şekilde hazırlanabiliyoruz. Batık izi için krem arayanlar en iyi nemlendiricilerden birini kullanmalı!
0

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

18eee934acc584617d7c633a17f47dd1.jpg
1
1 Resim

Kullanıcı avatarı
Suzannaa
İfadeler: 723
Teşekkür etti: 110 kez

Okunmamış mesaj gönderen Suzannaa »

emegine saglik, güzel bir konu acmissin yine.
ben lazerle kurtuldum batiklardan.
genital bölgede cok oluyordu bende.
daha önce agda yapiyordum, dogru yöne ceksemde hatalar yapmisim sanirim.
kuru fircam var ama kullaniyor musun diye sor.
collistar peelingim var onu ara ara yapiyorum.
1 Resim 1 Resim

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
Ruh hali:
Burç:
İletişim:

Suzannaa yazdı:
18 Nis 2023, 08:29
Çok teşekkür ederim 🌺
Benimde lazer kurtuluşum oldu düzenli kuru fırçalamada yapıyorum hem Pürüzsüz olsun hem selülitimi engellesin diye
1
1 Resim

Kullanıcı avatarı
Suzannaa
İfadeler: 723
Teşekkür etti: 110 kez

Okunmamış mesaj gönderen Suzannaa »

nscckts yazdı:
18 Nis 2023, 10:31
Suzannaa yazdı:
18 Nis 2023, 08:29
Çok teşekkür ederim 🌺
Benimde lazer kurtuluşum oldu düzenli kuru fırçalamada yapıyorum hem Pürüzsüz olsun hem selülitimi engellesin diye
ben de kasinti olur fircaladiktan sonra.
ayni kasinti peeling yapincada oluyor.
spordan bile nefret ettirdi o kasinti yürüyüse ciktigimda kasinti baslar bacaklarimda, kalcamda vs. cok sinir bozucu bir sey.
peelingden sonra soguk su tutuyorum biraz iyi geliyor.
büyük ihtimalle kan dolasimindan oluyordur ama beni cok rahatsiz ediyor.
1 Resim 1 Resim