Bir İnsan Kendini Nasıl Tanır?

Kullanıcı avatarı
nscckts
Site Admin
İfadeler: 43031
Ruh hali:
Teşekkür etti: 2173 kez
Burç:
İletişim:

Bir İnsan Kendini Nasıl Tanır?

Okunmamış mesaj gönderen nscckts »

Kim olduğunu bilmeden tepkilerini kontrol etmekte, duygularına hâkim olmakta ve kişisel farkındalığını arttırmakta zorlanabilirsin. Bu yüzden, insan kendini nasıl geliştirir, sorusunun cevabını bulabilmek için öncelikle kim olduğunu çok iyi bilmelisin.

Birkaç adımda kim olduğunu daha yakından bakmak ister misin?

Temel özelliklerinin neler olduğunu bilmelisin
Hangi karakter özellikleri seni tanımlar ya da çevrendekiler seni tanımlamak için hangi sıfatları seçer biliyor musun?

Hemen bir kâğıt kalem alıp minik bir liste hazırlayabilirsin.

Hangi değerlere sahip olduğunun farkında olmalısın
Sahip olduğun temel değerlerin (mutluluk, dürüstlük, alçakgönüllülük, işbirliği, özgürlük, sevgi, saygı, sorumluluk) hayattaki seçimlerin üzerinde büyük etkileri vardır. Hangi değerlerin sana yol gösteriyor?

Bedenini tanımlamalısın
Vücudumuz, aslında bize çok şey anlatıyor. Kendini her alanda rahat ve her kıyafetin içinde özgür hissetmek için bedenini çok iyi tanımalısın. Onun verdiği sinyalleri doğru bir şekilde takip ettiğin zaman kendin için daha gerçekçi hedefler belirleyebilirsin.

Güçlü ve Zayıf Özelliklerinin kaydını tutmalısın
Hayatının ana temalarının neler olduğunu bulmak işlerini oldukça kolaylaştırabilir.

Bir işte gösterdiğin sabır en güçlü özelliğin olabilir. Bu özelliğini geliştirmek için neler mümkün?

Ya da herhangi bir olumsuzlukta hemen pes ediyorsan, motivasyonunu artırmak için neler mümkün?

Böylece seni ileriye taşıyan özelliklerini geliştirmenin, gerileten özellikleri ise iyileştirmenin yollarını bulabilirsin.

Kendine zaman ayırmalısın
Belki de bu kendini geliştirmek için en önemli maddelerden birisi budur.

Hayat delicesine bir hızla akıp gidiyor. İş, aile, okul, arkadaşlar, sevgili, çocuk derken kendine 10 dakikayı bile ayıramıyor olabilirsin. Kendinle sosyalleşmeden, içine dönmeden insan kendini nasıl daha iyi bir yere taşıyabilir?

Her gün sadece 10 dakika, duygu ve düşüncelerinle bağlantı kurabilmek için harika bir fırsat olabilir!

İnsan Kendini Nasıl Geliştirir? Nereden Başlamalıyım?
İnsan kendini nasıl geliştirir sorusunun etrafında dönüp durduk, anlamaya çalıştık. Şimdi adım adım konun detaylarına bakalım.

Kademeli Hız
Kişisel gelişimden en etkili sonucu alabilmek için kademeli ve kontrollü yaklaşımlara odaklanmalısın.

Böyle yaklaşımlar her seferinde tek bir özelliğe odaklanmanı sağlar.

Kademeli kişisel gelişim, bütünü parçalara ayırmana ve adım adım ilerlemene yardımcı olur. Örneğin, sosyalleşmekle ilgili bir sıkıntını gidermek istiyorsan, bununla ilgili ufak bir planlama yapmalısın. Sana iyi gelen bir hobi edinebilirsin, bir kursa başlayabilirsin. Bu sayede seninle ortak zevkleri olan ve yanında rahat hissettiğin insanlarla arkadaş olabilirsin.

Hedef Odaklı
Gerçekci bir hedefinin olması gelişimini kolaylaştırabilir.

Bir amacın olduğunda ona ulaşmak için yollar ararsın. “Neler mümkün?” sorusunu sorduğunda yapabileceklerininin sınırının neler olduğunu da görmüş olursun. Örneğin, insan kendini nasıl geliştirir, sorusunun cevabını bulmak hedefin olsun diyelim. Ona cevaplar ararken okuduğun satırlarda belki birçok başka cevap da bulabilirsin. Bu ne kadar motive edici, ne kadar dinamik bir duygu değil mi?

Sorumluluk Duygusuna Sahip Olmak
Burada kast edilen, sadece başkalarına karşı bir sorumluluk hissetmek değil, aynı zamanda kendine karşı da sorumlulukların olduğunu bilmektir. Örneğin, spora başlayamaya karar verdin. Hayatın hızlı temposu içinde bazen ertelemeler ya da iptaller olabilir ama sen bu durumu sürekli hale getiriyorsan kendine karşı olan sorumluluğunu yerine getirmiyorsun demektir.

Olduğun kişiye şunları söylebilirsin:

Büyük bir amacın küçük bir parçasını tamamlamak için kararlıyım. Yapacağım bu iş, hayatıma farkındalık ve kontrol katıyor. O halde ne bekliyorum?

Engeller için Plan Yapmak
Her zaman engellerle karşılaşabilirsin. Doğru yolda kalabilmek için karşılaşılması muhtemel engelleri belirlemeyi ve bunlarla başa çıkabilecek bir plan yapmalısın.

Başarıyı Ödüllendirmek
İnsan kendini nasıl geliştirir diye düşündüğünde olumsuz ya da eksik bir yanı toparlaman gerekiyormuş hissine kapılabilirsin. Aslında onun kadar- zaman zaman ondan daha önemli- olan şey başarılarını ve güçlü yanlarını da ödüllendirmektir. Bunun nasıl olacağı tamamen sana kalmış.

Nasıl bir ödül seni mutlu eder? Bir bluz, övülmek, ufak bir seyahat, güzel bir akşam yemeği ya da bir konser mi?

Güvenilir Sistemlerle Çalışmak
Mucize tedaviler vaat eden yaşam koçlarını takip etmek cazip gelse de, sana fayda sağlayacak olanlar iyi kontrol edilen, araştırma denemeleriyle desteklenen yaklaşımlardır.

Alanında uzman ve çalışma deneyimlerine güvendiğin bir terapist ile ilerlemek, etkili ve kesin sonuçlara götürür. Örneğin, olumsuz davranışlarını anlamak ve bunları iyileştirmek için sosyal medyada ya da Youtube’da kişisel gelişim hesaplarını takip edebilirsin. Ancak, istediğin sonuca ulaşmak için herkes için değil, sana özel planlanmış bir tedavi yöntemi ile ilerlemen daha sağlıklı olur.

Öneri: Richard Wiseman'ın 59 Saniye kitabını okumak da iyi gelebilir. Hayatını bir dakikadan kısa sürede nasıl değiştireceğine dair ipuçlarıyla araştırmayı uygulamaya dönüştüren güzel bir okuma yolculuğu olacaktır.

Sana Özel Yaklaşımlarla İlerlemek
İnsan kendini nasıl geliştirir diye sorgularken, öncelikle olduğu kişiyi çok iyi tanımalıdır dedik. Bunun altını da birkaç kez çizdik. Hepimiz biriciğiz. Kişisel gelişim yaklaşımlarını etkileyecek bazı durumlar vardır: Kişilik, kültür, eğitim, maddi gelir. Arkadaşın için işe yarayan şey, senin için çalışmayabilir. Bu nedenle, uygulanan yaklaşımların da senin için biricik olması gerekir.

Kişiye özel bireysel tedavi, belirli bir yaklaşımla içgüdüsel bir duyguya veya rahatlık seviyene iner. Sanatsever biriysen, mandalaları boyamak gibi sanat terapisi yaklaşımlarını eğlenceli bulabilirsin. Sayılarla uğraşmaktan keyif alıyorsan, davranışları izlemeni veya başarıyı somut bir biçimde ölçmeni sağlayan yaklaşımlardan hoşlanabilirsin.

Bunu deneme yanılma yoluyla veya kendi kendini değerlendirerek anlayabilir ve kişisel özelliklerine uygun kişisel gelişim ile eşleştirmeye çalışabilirsin.

Bireysel Farkındalık
Genellikle, öz farkındalık üç alanda gerçekleşir: fiziksel, bilişsel ve duygusal.

Mücadele ettiğin alanları tanıyabildiğinde ve kendine şefkat gösterebildiğinde, değişim için daha iyi bir plan yapabilirsin. Bu şekilde, en sağlıklı kişisel gelişim planları, kendinin farkına vardığın ilk ve en önemli adımı içerir.

Örneğin, hayatındaki düzensizlikle mücadele ediyorsan, bir kişisel gelişim planına başlamadan önce, sahip olduğun düşünceleri (örneğin, ben dağınık bir insanım), bunların sana nasıl hissettirdiğini (örneğin, ben asla organize olamam) ve bunun fiziksel olarak senin için nasıl bir etki yarattığını (örneğin, kendimi sürekli yorgun hissediyorum, başlamak için enerjim yok) düşünmen gerekir. Böylece sorunları tespit etmen ve çözüm odaklı yaklaşman kolaylaşır.

Anlaşılır ve bilinçli olmak, seninle hedeflerin arasında duran sorunları çözmek için bir plan yapmanı sağlar.

Harekete Geçmek için Plan Yapmak
İnsan kendini nasıl geliştirir: Olduğu kişiyi tanıyarak, hedefler belirleyerek ve harekete geçerek!

“Kim olduğumu biliyorum, bir amacım var AMA” dediğin nokta kaybedebileceğin bir nokta olabilir. Bu nedenle, kontrollü bir şekilde harekete geçmelisin.

İyimser Olmak
Söz büyüdür, duygu büyüdür. Ne hissedersen, ne konuşursan ona dönüşürsün. Eğer çıktığın bu yolda şüphelerin varsa, eğer inancın tam değilse hiçbir sistem tam olarak işe yaramayacaktır.
0

Her insan yapmadığı tüm iyiliklerden sorumludur.